Be kéne fizetni az adókat – mondta Nagy Márton a Revolut vezérének, amikor személyesen fogadta
Átláthatóság, jogkövetés, adók megfizetése. A gazdasági miniszter a hivatalában fogadta a Revolut felső vezetését és hazai ügyvezetőjét.
Átláthatóság, jogkövetés, adók megfizetése. A gazdasági miniszter a hivatalában fogadta a Revolut felső vezetését és hazai ügyvezetőjét.
A Spar Magyarország a bíróságon támadta meg annak a büntetésnek a jogosságát, melyet a hatóságok azért róttak ki rá, mert egyik vidéki üzletében nem találták megfelelőnek néhány árstopos áru raktárkészletét. A magyar bíróság viszont az uniós versenyjogok esetleges megsértése miatt az Európai Bírósághoz fordult, az ítélet csütörtökön várható. Bár az árstop és a kötelező akciózás már a múlté, a Nagy Márton-féle kormányzati vegzálások tovább folytatódnak.
Újabb erős jel, hogy az akkugyártás után az akkubontás lesz az ország következő nagy álombiznisze. Jelzés ez arra is, hogy a kormány tényleg még idén belevágna az új üzemek létesítésének előkészítésébe.
Nem az online árfigyelő rendszeren múlt, hanem nagyrészt a benzinár és a bázishatás eredménye.
A miniszterelnök a gazdasági kormányzás felforgatására készül, ettől is remélve, hogy az idei mérsékelt, és azon belül is ingatag lábakon álló növekedést beindítsa az elkövetkező években. Könnyen lehet, hogy Orbán Viktor azt is elárulta, ki lesz a következő jegybankelnök, miután lejár Matolcsy György mandátuma, amit kormányzati körökben már tűkön ülve várnak.
Aligha van jogsértés, amit a Gazdasági Versenyhivatal – némi miniszteri ösztönzésre – feltárhatna a kiskereskedőknél, miután a kötelező akciózás megszüntetése után árat emeltek. Az utóbbi azért is szükséges volt, mert már nem kötelesek beszerzési ár alatt értékesíteni, sőt ez újra tilos.
Matolcsy György és a kormány újra összekapott, megvan az elsőfokú ítélet a Quaestor-ügyben, egy titokzatos cégcsoport tulajdonosa pedig egyik pillanatról a másikra a leggazdagabb magyarrá vált, ha igaz, ami a vállalatok papírjaiban szerepel. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter folytatja kínai roadshow-ját.
Pekingben tárgyalt egy sor akkumulátor-újrahasznosító céggel a nemzetgazdasági miniszter, “megismerésük és lehetséges magyarországi befektetéseik megvizsgálása céljából”. Vagyis arról igyekezett őket meggyőzni, hogy telepítsenek üzemeket Magyarországra, “lehetőséget teremtve a használt akkumulátorok nagy mennyiségű újrahasznosítására”. Az újrahasznosítás egyébként uniós kötelezettség.
Állami bankok vezetőivel tárgyalt Kínában Nagy Márton a kínai hitelből megvalósuló fejlesztések finanszírozásának folytatása kapcsán. Legutóbb júliusban hívott le a kormány egy összegben egymilliárd eurónyi kínai kölcsönt.
Nem tiszta, mit akar elérni a kormány azzal, hogy otthonteremtési célra is felhasználhatóvá tennék a lakosság hosszú távú megtakarításait, hiszen pont azoknak lenne szüksége támogatásra a lakásvásárlásban, akiknek valószínűleg félretett pénzük sem igazán van. Szakértőket kérdeztünk a nemzetgazdasági miniszter által belengetett intézkedésről.
Feljajdult a Tojásszövetség, összevonta a szemöldökét a Nemzetgazdasági Minisztérium, a jegybank közben segítőkészen rejtvényt fejtett Nagy Mártonnak, ha már az alapkamathoz nem nyúlt. Közben határainkon túl nagy horderejű döntések születtek: Spanyolország a moszkvai összefonódástól tartva kipenderítette a magyar államot a Talgo-bizniszből, Ukrajna pedig előbb bejelentette, hogy 2025. január elsejétől leállítja a Barátság olajvezetéket, melyen a Mol orosz olajat vásárol, majd visszatáncolt. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
Saját magával van elfoglalva a jegybank és a költségvetés, holott valamit tenniük kellene, hogy újraindítsák a gazdaságot – nyilatkozta Nagy Márton nemzetgazdasági miniszter, aki nagyszabású ötletekkel is előállt. Nem ez azonban a magyar gazdaságpolitika egyetlen megoldandó kérdése.
Új csodafegyvert villantott fel Rogán Antal, majd Nagy Márton: a szakmunkáshitelt. Csakhogy 2021-ben már megpróbálkozott egy diákhitelszerű, szakmunkástanulók számára elérhető, szabad felhasználású hitel bevezetésével a kormány: akkor alig fél évet élt meg a konstrukció, mivel olyan sokan próbáltak visszaélni vele, hogy meg kellett szüntetni. A most felvázolt hitel inkább lehet pályakezdési támogatás, amely a munkavállalókon és egyes ágazatokon is segíthet, de nagyon sok még a nyitott kérdés.
Nem megszorításnak kell hívni azt, ha nem ad pénzt az állam, a különadók a vártnál tovább maradnak, és egy új programot indítanak a kis cégek támogatására – mondta el a nemzetgazdasági miniszter.
A gazdaság cash flow-problémáiról és a bátortalanul költekező magyarokról beszélt a nemzetgazdasági miniszter; rémes szám érkezett a beruházásokról; tucatjával jönnek a kínai cégek. Ez a HVG heti gazdasági összefoglalója.
A külső tényezők miatt vissza kell venni a növekedési várakozásokat, sok a bizonytalanság, ami eltántorítja a gazdasági szereplőket – erről egy interjúban beszélt Nagy Márton. A nemzetgazdasági miniszter nem győzi ismételgetni: minden, ami rossz, az kívülről jön, őt nem lehet felelőssé tenni.
Nagy Márton szerint még idén el kell dönteni, mely vállalatok, mely helyszíneken kezdhetik meg az újrahasznosító beruházások megvalósítását.
A nemzetgazdasági miniszter szerint a kormány a milliárdos beruházások további eltolásának lehetőségét vizsgálja.